***** PRZYDATNE INFORMACJE DLA PACJENTÓW *****

KONSULTACJE INTERNETOWE

Do naszego gabinetu dość często zgłaszają się pacjenci pracujący poza granicami kraju (Anglia, Irlandia, Holandia), a chcący się leczyć w Polsce. Dla tych osób wprowadziliśmy „konsultacje internetowe” .

Pacjenci zainteresowani przesyłają na nasz adres (konsultacje@dentalcp.pl) zdjęcia swojej jamy ustnej wykonane telefonem komórkowym z użyciem lampy błyskowej w następujących pozycjach: 

  1. górny łuk zębowy

  2. dolny łuk zębowy

  3. zwarcie

(poniżej przykład prawidłowo wykonanych zdjęć dla trzech wymienionych pozycji)

górny łuk zębowy dolny łuk zębowy zwarcie

Na podstawie tych zdjęć wykonujemy wstępny plan leczenia oraz szacujemy wstępnie koszty.
Jeżeli pacjent decyduje się na leczenie w naszym gabinecie ustalamy termin, a dalsze procedury (na miejscu) przebiegają jak wspomnieliśmy wyżej.
 

Przed zabiegiem pacjent wypełnia stosowne dokumenty (obok dokument do pobrania)

INSTRUKCJA POSTĘPOWANIA „PO NARKOZIE”

Właśnie obudziłeś się po zabiegu stomatologicznym wykonanym w narkozie dentystycznej czyli sedoanalgezji. Masz w ręku instrukcję postępowania po narkozie, która pozwoli Ci spokojnie przeżyć kilka najbliższych dni i podpowie co robić w wypadku powikłań jakie w tym okresie mogą nastąpić.

  • Wychodząc z gabinetu, poproś osobę towarzyszącą, aby prowadziła Cię pod rękę, zwłaszcza po schodach. Bezpośrednio po narkozie występują u większości pacjentów zaburzenia równowagi grożące upadkiem.

  • Nie wolno Ci pod żadnym pozorem w dniu wykonywania narkozy prowadzić samochodu oraz obsługiwać urządzeń mechanicznych takich jak kosiarki, tokarnie, piły tarczowe, itp.

  • W drodze powrotnej do domu wstąp do apteki celem zakupu niezbędnych leków potrzebnych w pierwszych dniach gojenia się dziąseł.

  • Gaziki, które masz w ustach wypluj nie wcześniej  niż po 1 do 1,5 godziny od wyjściu z gabinetu. Zapobiegają one wczesnym krwawieniom dziąseł i pozwalają na wytworzenie się skrzepu, który jest naturalnym opatrunkiem dla rany. Pamiętaj, aby odruchowo nie wysysać skrzepów z rany, gdyż grozi to zakażeniem lub powstaniem bardzo bolesnego powikłania zwanego „suchym zębodołem”.

  • Po powrocie do domu połóż się do łóżka i prześpij. Podczas snu znikają wszystkie nieprzyjemne skutki narkozy.

  • Gdy poczujesz, że mija znieczulenie możesz bez obaw zażyć jeden z kupionych uprzednio w aptece środków przeciwbólowych (polecamy Pyralginę, Ibuprom, Ibuprom MAX)

  • Po kilku godzinach od zabiegu może wystąpić obrzęk twarzy w okolicy usuwanych zębów. To częsta reakcja organizmu. Aby usunąć obrzęk stosuj okłady na twarz z Altacetu.

  • Pierwszy posiłek najlepiej spożyć nie wcześniej  niż 4 do 6 godzin po zabiegu. Pamiętaj, żeby nie był gorący lub twardy, gdyż może to doprowadzić do krwawienia.

  • Z rany po usuniętych zębach często wychodzą drobne odłamy kostne (kłujące w język). TO NORMALNE - podczas wizyty kontrolnej zgłoś to lekarzowi - zostaną natychmiast usunięte.

  • Ważne jest, abyś co najmniej 3 dni po zabiegu nie palił. Dym tytoniowy dostając się do świeżych ran prowadzi często do ich zakażeń.

  • Jeżeli masz zeszyte dziąsło, nie próbuj samodzielnie usuwać szwów. Zrobi to lekarz podczas wizyty kontrolnej.

  • Jeżeli mocno krwawią Ci rany kilka godzin po zabiegu zastosuj zimną płukankę z wody utlenionej w następujący sposób:

Weź łyżkę stołową 3% wody utlenionej do ust, trzymaj ją spokojnie w okolicy krwawienia przez 15 sekund - wypluj pianę (zabieg powtórz 3 razy i ponawiaj go co pół godziny do ustania krwawienia). Połóż się do łóżka, aby zmniejszyć ciśnienie krwi – „uspokoić krążenie”.

  • Jeżeli po 1, 2 lub 3 dniach od zabiegu rany zaczynają boleć -  zwłaszcza wieczorem, ból ma pulsujący charakter, a w ustach pojawia się nieprzyjemny ropny smak i zapach to prawdopodobnie nastąpiło zakażenie zębodołów. Natychmiast zgłoś się do naszego gabinetu celem dalszego leczenia.

  • Uzupełnienia protetyczne po usuniętych zębach najlepiej wykonać po 2-4 tygodniach od zabiegu, gdy dziąsła dostatecznie się zagoją (nie dotyczy to protez natychmiastowych zakładanych zaraz po zabiegu). Aby dowiedzieć się dokładnie zapytaj lekarza na wizycie kontrolnej.

  • W naszym gabinecie wykonujemy wszystkie rodzaje uzupełnień protetycznych. Oferujemy krótkie terminy i wysoką jakość wykonywanych prac. W wybranych przypadkach czas wykonania protez może wynosić tylko 3 dni. Wykonujemy także implanty (wszczepy zębowe).

  • W ciągu co najmniej tygodnia po zabiegu płucz usta używając 3% wody utlenionej w sposób podany wyżej (3 razy dziennie) lub Corsodylu, Eludrilu albo innego preparatu zawierającego chlorheksydynę.

  • W APTECE KUP:

  1. Antybiotyk (jeżeli przepisał Ci go lekarz)

  2. środek przeciwbólowy w tabletkach (Pyralginę, Ibuprom, Ibuprom MAX)

  3. 3% wodę utlenioną w buteleczkach (3-4 buteleczki)

  4. Corsodyl lub Eludril (bardzo skuteczne środki dezynfekcyjne do płukania jamy ustnej) - stosuj od następnego dnia po zabiegu 3 razy dziennie według instrukcji na opakowaniu.

NASTĘPNEGO DNIA PO ZABIEGU PROSIMY WYSŁAĆ SMS Z INFORMACJĄ
O STANIE ZDROWIA PACJENTA NA NUMER 602 257 260


W przypadku jakichkolwiek problemów kontaktuj się natychmiast z lekarzem, który wykonywał zabieg.

tel. 602 257 260

 w razie braku możliwości połączenia wyślij SMS pod wyżej podany numer telefonu - odpowiemy 

  Pobierz (i wydrukuj) INSTRUKCJĘ POSTĘPOWANIA "PO NARKOZIE" w formacie PDF

PROTEZA NATYCHMIASTOWA

Gdy minie znieczulenie możesz odczuwać ból-to normalne (dziąsła formują się i dopasowują do kształtu protezy). Jeżeli ból jest bardzo dotkliwy, zażyj tabletkę przeciwbólową np. Pyralgin , Ibuprom, Paracetamol, Sarindon.

Najgorszy ból powinien ustąpić do następnego dnia. 

  1. Protezę należy zdjąć pierwszy raz następnego dnia rano.  

Wymyj ją dokładnie z resztek krwi letnią wodą, pastą i szczoteczką do zębów, następnie przepłucz 3% wodą utlenioną (nie rozcieńczoną)  i ponownie włóż do ust.

  1. Przed włożeniem protezy usta przepłukać 3% wodą utlenioną w następujący sposób:

  • dużą łyżkę stołową 3% wody utlenionej (nie rozcieńczonej) weź do ust  przytrzymaj około10sekund, szczególnie w miejscu po usuniętych zębach

  • po 10 sekundach wypluj pianę

  • nabierz powtórnie łyżkę stołową 3% wody utlenionej i trzymaj w ustach 10 sekund

  • wypluj wszystko po 10 sekundach

  • przepłucz usta chłodnym naparem z szałwii lub rumianku.

Płukanie takie powtarzaj po każdym posiłku do następnej wizyty. 

  1. Lekarz wyznaczy Ci tzw. wizytę korekcyjną w przeciągu 2 do 6 dni od usunięcia zębów. Wizyta ta jest niezbędna w celu kontroli miejsc po usuniętych zębach oraz skorygowaniu protezy w miejscach gdzie zbyt mocno uciska dziąsło. Czasami jedna wizyta korekcyjna nie wystarczy. W miarę „osiadania” protezy potrzebnych jest  2, 3 lub nawet kilka wizyt.

  1. Po około 6 miesiącach, jeżeli proteza zrobi się „luźna”, należy ją podścielić,  tzn. uzupełnić różową masę plastikową szczególnie w miejscach gdzie usunięto zęby, a dziąsła uległy zapadnięciu.

 PAMIĘTAJ !

  1. Jeżeli po ustąpieniu znieczulenia wystąpi silne krwawienie lub jakiekolwiek niepokojące objawy np.: silny pulsujący ból, wysoka gorączka, itp. natychmiast zgłoś się do naszego gabinetu, a z pewnością uzyskasz fachową pomoc lub poradę.

  1. Protezy oraz zęby należy myć po każdym posiłku, przy pomocy szczoteczki do zębów, po uprzednim wyjęciu protezy z ust.

  1. Na noc polecamy wyjęcie protezy,  dokładne jej umycie i przechowywanie w suchym plastikowym pudełku. Dziąsła muszą „odpocząć” od nacisku protezy. Gdy pacjent śpi w protezach, na śluzówce dziąseł często powstają przewlekłe stany zapalne mogące prowadzić do bardzo poważnych powikłań nawet o charakterze nowotworowym.

  1. Protezy należy wymieniać co około 5 lat

  Pobierz (i wydrukuj) INSTRUKCJĘ POSTĘPOWANIA PRZY UŻYWANIU PROTEZ NATYCHMIASTOWYCH w formacie PDF


 O Nas  |  Gabinety  | Usługi  | Galeria  |  Informacja dla pacjentów  |    Kontakt  |  Dojazd  |  Linki |  |  Wersja anglojęzyczna